Kuru procentu likmi izvēlēties, veidojot depozītu?

Kuru procentu likmi izvēlēties, veidojot depozītu – mainīgo vai fiksēto?

Ja jūsu interesēs drīzāk noguldīt brīvos līdzekļus uz īsāku termiņu īstermiņa depozītā, tad jums piemērotāks būs depozīts ar fiksētu procentu likmi. Termiņš būs pilnīgi jūsu noteikts, tas varēs būt pat tikai vienu dienu garš. Noteiktā perioda beigās banka jūsu kontā ieskaitīs gan nopelnīto naudu, gan tos procentus, kas nu būs iekrājušies. Jāatzīmē, ka noguldījuma perioda laikā to nav iespējams nekādi papildināt, kā arī nevar veikt no tā jebkādas izmaksas.

Bet, ja ir tāda situācija, kurā jūsu rīcībā ir ilgāks laika periods, kurā nebūs nepieciešami ievērojami brīvie finanšu līdzekļi, droši varat izmantot depozītu, kurš ļaus jums piedalīties dažādos starptautiskajos investīciju tirgos, turklāt neriskējot ar ieguldīto pamatsummu. Tādā gadījumā jums jāizvēlas mainīgā procentu likme. Tā kā šai opcijai ir tāda īpatnība, ka ieguldījuma veikšanas brīdī iespējamā peļņa nav zināma it nevienam (tā ir pilnīgi atkarīga no finanšu aktīvu cenu izmaiņām tirgos), tad peļņa nav nedz paredzama, nedz arī aprēķināma. Tomēr lielam uztraukumam nav pamata, jo jūsu ieguldītā pamatsumma ir drošībā, tātad ieguldījuma risks nebūt nav augsts.

Kā pareizi izvēlēties, aizņemoties hipotekāro vai cita veida kredītu? Kas jāzina par mainīgo un fiksēto procentu likmi?

Jāsaprot, ka mainīgā procentu likmes daļa ir naudas tirgus indekss. Tas tiek saukts arī par LIBOR (tas ir ASV dolāru procentu likmju indekss)  vai EURIBOR (šis ir EUR procentu likmju indekss). Laikos, kad Latvijas valūta bija arī lati, tad tas tika saukts arī par RIGIBOR. Šī mainīgā daļa ir svārstīga un var mainīties uz zemāku vai augstāku likmi pēc noteikta laika. Līgumā, ko jums izsniegs kredīta devējs, obligāti ir jāparedz, cik bieži un kad notiks likmes pārrēķins, izmantojot aktuālo indeksu.

No kā ir atkarīga fiksētās procentu likmes daļa

Šī pievienotā likme ir atkarīga no bankas novērtējums jūsu izvēlētā kredīta riskam. Risks ir atkarīgs no jūsu kredītvēstures, ekonomiskās situācijas un citiem apstākļiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.