Jubilejas latu monētas

Latvijas Bankas jubilejas un dizaina monētu tapšanu no to iecerēm un idejām līdz izstrādei regulē Latvijas Bankas monētu dizaina komisija, kas izveidota 1993. gada 12. novembrī. Tajā līdztekus bankas ekspertiem darbojas mākslinieki un kultūras darbinieki.

No 2001. līdz 2014. gadam kopumā radītas 23 dažādas, arī apgrozībā laistas dizaina (piemiņas) 1 lata monētas, katra ar savu īpašu reversa dizainu, nosauktas to attēlu vārdā, kas redzami uz monētām: stārķis, skudra, sēne, Sprīdītis, Pētera baznīcas gailis, kliņģeris, Jāņu vainags, čiekurs, pūces sakta, sniegavīrs, ūdensroze, skursteņslauķis, Nameja gredzens, eglīte, krupis, pakavs (ar atvērumu uz augšu), pakavs (ar atvērumu uz leju), alus krūze, piparkūku sirds, ezis, Ziemassvētku zvaniņi, kokle un paritātes monēta par godu eiro kā maksāšanas līdzekļa ieviešanai Latvijā. Pa šo laiku tapušas arī 3 dažādas parastās 1 lata monētas ar laša attēlu. Ierobežotā skaitā laistas apgrozībā, piemiņas monētas kļuvušas par intereses objektu kolekcionāru un citu Latvijas iedzīvotāju vidū.

Latvijas Bankas jubilejas (kolekcijas) latu monētas izgatavotas no dažādiem materiāliem – zelta, sudraba u.c., papildinot Latvijas latu monētu krājumu ar 1, 5, 10, 20 un 100 latu nominālu monētām. Šīs monētas izgatavotas un laistas klajā no 1993. līdz 2013. gada beigām.

Kādas tad īsti jubilejas latu monētas ir tikušas izgatavotas?

Četras monētas ir izgatavotas no zelta. To nominālvērtība ir 10 un 20 latu, bet cena – no 190 līdz 650 eiro. Interesants ir viena lata jubilejas monētas dizains, kurš radīts no sudraba un dzintara. Šis vienlatnieks maksā 165 eiro, tā vienā pusē ir attēlota acs ar dzintara zīlīti, otrā – jūras viļņu atveids. Dzintara cilindrs, kas iestrādāts atbilstoši monētas biezumam, ir caurskatāms. Ir radītas kolekcijas monēta „Milda”, veltīta Latvijas Republikas pirmās brīvvalsts laikā apgrozāmajam pieclatniekam, uz kura attēlota tautumeita. Kolekcijas monētu vidū ir monētas, kuras atgādina par Latvijai nozīmīgām personībām – Krišjāni Baronu, Krišjāni Valdemāru, par Dziesmusvētkiem, Futbola čempionātu, Latvijas Republikas jubilejām, Olimpiskajām spēlēm, godina Melngalvju nama, Senās Rīgas un tās simbola Lielā Kristapa piemiņu. Monētas izgatavotas gan par godu ANO 50. gadadienai, gan Latvijas Nacionālajai bibliotēkai, Latvijas pilsētām un Latvijas dalībai ES. Bērnu monētas dizaina konkursa „Mana sapņu monēta” uzvarētājs bija cūciņas attēls, virs kura redzams uzraksts LAC 1. Intereses vērtas ir visas jubilejas monētas, un katrs to vidū spēs atrast savām vajadzībām atbilstošu monētu. Vai monēta ir nepieciešama kolekcijas papildināšanai, dāvanai, vai piemiņai no ceļojuma pa Latviju – monētu dažādās cenas un dizains atbilstoši pircēja vēlmēm dos iespēju atrast savējo.

Latvijas Banka regulāri piedalās Pasaules numismātikas konkursā „TheCoinoftheYear”, iegūstot dažādas balvas. Prestižākā no tām – 2010. gadā par labāko zelta monētu un pasaules gada monētu tika atzīta „Latvijas monēta”.

Lai gan monētu kolekcionēšana vienmēr ir lielisks ieguldījums mākslas un patriotisko vērtību cienītājiem, kuri vēlas iegūt īpašumā unikālu un skaistu lietu, laiku pa laikam numismātika (monētu kolekcionēšana) kļūst par ievērības cienīgu investīciju objektu gados, kad dārgmetālu vērtība īpaši pieaug. Piemēram, 2006. gadā zelta monētas kļuva pat par 100% dārgākas. Parasti monētu cenas pieaug no 5 līdz 10% gadā, tādējādi kalpojot par ilgtermiņa ieguldījumu, kam speciālisti iesaka veltīt 20% no kopējā privātpersonas ieguldījumu portfeļa apjoma.

Monētu cena ir atkarīga no izgatavošanas materiāla, monētas izplata Latvijas Banka, tās var nopirkt arī citās bankās, juvelieru un suvenīru veikalos.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.