Darba vietas maiņa

Runājot par darbavietas maiņu, man vienmēr patīk citēt Hjū Maklauda grāmatu „Atrodi savu Everestu”. Viņš min biežāko ar patiku saistīto kļūdu, kas notiek, pametot pamata darbu (Maklauds to sauc par „seksa un naudas teoriju”), cerot sākt pelnīt ar līdzšinējo vaļasprieku. Viņš brīdina: „Piesargieties pārvērst vaļasprieku darbā.”. Kāda pelēcīga „korporācija” („nauda”) ienes pietiekami daudz līdzekļu, lai varētu nodarboties ar kādu sev tīkamu lietu, piemēram, Maklaudam tā ir karikatūru zīmēšana („sekss”). Cenšoties izpelnīties atzinību, ir jāpanes abi („sekss” un „nauda”) vienlaicīgi. Tikai tad, kad nodibināti pietiekami plaši sakari, var sākt pamazām domāt par karjeras maiņu. Jā (un te nu mēs esam beidzot nokļuvuši līdz virsraksta tēmai), „naudas” darbs mēdz būt garlaicīgs, ja tam nav kvēles un „seksa” odziņas piegaršas. Taču ir jāizsver, kādi ieguvumi un kādi zaudējumi ir sagaidāmi; kas jādara, lai nodrošinātu ienesību interesantajam darbam; jāizveido plāns un jārealizē tas.

Nemitīga prātuļošana par to, ka darbs ir pelēks, nomācošs, bez radošas dzirksts, var signalizēt gan to, ka jāievieš dzirkstele, taču tā var būt arī reāla pazīme, ka laiks kam citam. Ja visi līdzekļi ir izsmelti, visi paņēmieni izmēģināti, atliek mainīt nodarbošanos, taču, atceroties Maklauda paraugu, neatlaidīgi jāstrādā, jābūt uzticīgam darbam, jādzīvo „vienkārši un mierīgi”. Jāpaliek pieticīgam, jāveido pašam savi panākumi, jābūt patīkamam saskarsmē un pieklājīgam. Varbūt mainot attieksmi, šos principus vēl iespējams ieviest esošajā darbā.

Ja darbinieks sācis justies ierobežots, nepatīkami darbi seko viens otram aizvien biežāk, parasti šādos gadījumos ir vainojams kāds apstāklis, nevis darbinieks. Varbūt mainījusies priekšniecība, un uzņēmuma galvgalī nonācis cilvēks, kam emocionālās inteliģences trūkuma dēļ nav nepieciešamo kvalitāšu veiksmīgai līderības īstenošanai. Cieš darbinieks, kaut arī nav vainojams pie tā. Iespējami ātri jāveido aizsardzības stratēģija, piemēram, priekšniecībai ir jādara zināms, kā darbinieks jūtas. Ja situācijas atkārtojas, jāprot tās saskatīt iepriekš un attiecīgi sagatavoties. To sauc par „gribi mieru – gatavojies karam” stratēģiju. Jāreaģē ātri, bet adekvāti, lai neciestu attiecības ar citiem darbiniekiem. Kvalitatīva darba vide ir svarīgs priekšnoteikums emocionālajai labsajūtai, kas savukārt ir pamats cilvēka eksistencei jebkurā līmenī – darbā, mājās, draugu lokā.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.